logo

•• GMO a potraviny ••
 

Genetické manipulácie patria medzi moderné technológie, ktoré sa v posledných dvoch vstupujú do výroby potravín a to vo fáze poľnohospodárskej prvovýroby i spracovania.

V poľnohospodárstve ide nový spôsob „skvalitňovania“ sadív, pričom ale na rozdiel od tradičného šľachtenia dochádza k zmenám, ktoré by v prírode nikdy nemohli nastať. Tieto metódy sa delia na dva základné druhy a to na tzv. mutagenézu a transgenézu. V prípade mutagenézy ide o dezaktiváciu alebo modifikáciu niektorých génov, ktoré sa v organizme prirodzene vyskytujú, pričom ako médium sa používajú rôzne fyzikálne alebo chemické činidlá. U transgenézy ide naopak o sprostredkovanie nejakej novej želateľnej vlastnosti cieľovej plodine prostredníctvom odobrania „záujmového génu“ z organizmu, kde sa prirodzene vyskytuje a jeho následného „vloženia“ do DNA cieľového organizmu. Pretože tu dochádza k prekonaniu tzv. medzidruhovej bariéry, nastávajú tu zmeny, ktoré nie je možné dosiahnuť klasickým šľachtením. Genetické manipulácie na úrovni poľnohospodárskych plodín patria medzi kontroverzné techniky na ktoré nie je medzi odborníkmi jednotný názor, najmä z pohľadu ich dopadu na životné prostredie a ľudské zdravie. Kým o mutagenéze sa prakticky nehovorí a používa sa bez akýchkoľvek obmedzení, hoci je s ňou spojených veľa nezodpovedaných otázok, produkty transgenézy sú predmetom širokej diskusie a v Európe na ne platia značné obmedzenia vrátane povinnosti označovať. Z tohto dôvodu, z pomedzi veľkého množstva existujúcich geneticky modifikovaných plodín je v EÚ povolené pestovanie na potravinárske účely iba kukurice MON 810, ktorá produkuje vlastný insekticíd Bt. Na druhej strane sa ale najmä dovážaná geneticky modifikovaná sója RR vo veľkom využíva pri výrobe kŕmnych zmesí používaných v európskych chovoch, pričom potraviny (mlieko, mäso, vajcia...) vyrobené z takto kŕmených zvierat sa už označovať nemusia. Okrem geneticky modifikovaných plodín už boli vytvorené i geneticky modifikované zvieratá napr. lososy.

Genetické manipulácie sa ďalej využívajú v potravinárskom priemysle, na úrovni enzýmov a kvasiniek a nie sú predmetom významnejšej kontroverzie.

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...